Presidency School

Co-curricular

Co-curricular and activities (2016-17)

INTERNATIONAL EVENTS
Manu Shaji of Grade 8B won 2nd prize in International Singapore Abacus Exam conducted by Gajma

National level Event

ICSE KARNATAKA STATE CONDUCTED QUIZ Competition State Level at CHRIST ACADEMY- We won 1STPRIZE .

Varun of grade 10 and Mohit of grade 9 have qualified to take part in the National Level Quiz competition after winning the Karnataka State Level Competition conducted by Karnataka State ICSE Association on July 29 ,2016.


The National Level Competition was held at The Heritage School WB on September 19th and 20th , 2016.Our school secured Second Runners up position at the National Level.


Varun of grade 10 and Mohit of grade 9 have qualified to take part in the National Level Quiz competition after winning the Regional Level Competition conducted by Christ Academy on July 29 ,2016 at the ICSE level.

Innisfree House – “ The Vistas”Won the rolling trophy
Innisfree House ” The VISTAS” – Elocution,Creative writing and Debate in English, Hindi and Kannada,Quiz
PSRTN won prizes in the Elocution, Creative writing and Debate competition in English, Hindi and Kannada & Quiz conducted by the Innisfree House on the 23.6.2016
We won the overall Rolling trophy:

NAME PRIZE WON
DAKSH PATHAK FIRST, HINDI DEBATE SENIORS
NOOR FATHIMA SECOND, HINDI DEBATE SENIORS
SOUNDARYA NAIDU FIRST, KANNADA ELOCUTION, JUNIORS
SONAL SHRIYA PAI THIRD, HINDI CREATIVE WRITING
DHARINI.S FIRST, HINDI ELOCUTION, JUNIORS
ANAMIKA HARI FIRST, HINDI DEBATE, JUNIORS
ISHITA HEMANT ADSUL SECOND, HINDI ELOCUTION , SENIORS
ANANYA PATEL AND DAKSH SHETTAR SECOND PRIZE, SENIOR QUIZ
DEEPAK AND ADITYA DEV SECOND , JUNIOR QUIZ

MES Kishore Kendra: WeWon the rolling trophy


Music fest was organised by Gopalan School on 2.6.2016 in which Krishnan of grade 6 has secured 2nd place in Karnataka Music Solo.


Eureka Quiz Competition organised by Clarence High School on 27.6.2016 in which MerinScaria of grade 7 and Ananya Patil of grade 8 has won the Rolling trophy in Quiz.

Prasidhi Quiz Time organised by Prasidhi School in which Mohit and Varun of Grade 10 has won 3rd Prize in Quiz.


P K Bheemaih Literary Fest -2016Daffodils English School

Shri P K Bheemaiah Literary fest 2016  organized by Daffodils Public School

PSRTN won the prizes in the following categories:

  • Quiz – Mohit and Varun – 2nd Prize
  • Dumb Charades – Soujanya, Nanthashree, Nikitha –  2nd Prize
  • Creative writing – Harinishree – 3rd Prize
  • Poetry-Ishita, Ishika and Manasa-won 3rd

Aurum Event organised by DPS North School :
PSRTN won the prizes in the following categories:
Sl.No. Mohit and Varun 9th and 10th 1st Prize in quiz
1 Ashwini, Rumaiz, UmmeAymen, Gaurav, Zagar 10th 3rd Prize in Photo shoot
2 Nidharshan 3rd Prize Debate
3 Nanthashree, Chaitra, Shwetha 2nd Prize Treasure Hunt
4 Kavya, Anisha, Soujanya, kruthi, Simone, Ananya 2nd place Dance

Tantra 2016 Event organised by Sindhi High School:
PSRTN won the prizes in the following categories:

 

 

Name Class Prize
1 ShaswathAiyappa and AdityaBala 9 2nd place in Quiz
2 Merin and Aditya.P.S 8 3rd place in quiz
3 Ananya and Dakshshettar  7 and 6 1st place in quiz
4 Shriya 7 1st place in Declamation
5 Dance (Zumba) 2nd prize
6 Khyathi and Alfisha T-Shirt painting 2nd prize

Vishwa Vidyapeeth conducted competion held on 22.10.2016
Following students participatedfrom our school and won several prizes.
Sl Name Participated in Grade Prize won
1. Shrika Diya painting 2 c 3rd
2 Ritu Wall hanging 4C 3rd
3 Ashaz Origam 5 B 2nd
4 Sahana Sketching 7 B 2nd
5 Adithi Cooking without fire 9 C 2nd
6 Mukthi Canting-Shleka 5 C 2nd
7 Aftaab Solo singing 9 C 1st
8 Riddhi Solo dancing 8 C 3rd
9 Gowri, Fashion show 3rd
10 Nithin Fashion show 3rd
11 Harini Fashion show 3rd
12 Aditya Fashion show 3rd
13 Alifa Fashion show 4th
14 Nidhi Fashion show 3rd
15 Amritha Fashion show 4th
16 Ridha Fashion show 4th

Sindhi Pre University College organized event SINTRONICA in which several students from our school participated and won the following prizes:
Sl Name Participated in Grade Prize won
1 Mohit&Varun Quiz 9th & 10th 1st
2 Shashwath&AdityaBala Quiz 9th& 10th 2nd
3. Toufeeq X Box  – FIFA 17 9TH 1st
4. Priyanka English debate 9th 1st
5. Deepika Kannada debate 9th 2nd
6. Vismayi Kannada debate 9th 3rd
7. Nitya Essay writing 9th 2nd

Frank Anthony Public School conducted kannada debate:

ShwethaSrinath and SoujanyaHegde of grade 10 were awarded the Best Speaker and our school was declared as the Best School in the Debate

Co-Curricular Activities (2014-15)

NachikethAdiga of Grade 5 secured 2nd position in Nalanda Chess Championship held at Nalanda Chess Academy, Shimoga and secured 2nd position in First State Level Open Chess Championship held at Vidyaniketan, Udupi. He also secured 1st position in Under-15 boys Open Chess Championship held at Lions Eye Hospital, Bhadravathi.

ManyaHegde of Grade 5 secured 3rd position in Under-15 Open Chess Championship held at Lions Eye Hospital, Bhadravathi and secured 7th position in Karnataka State Under-11 Chess Championship held at Gandhi Bhavan, Mandya. She also secured 3rd position in the First Railwheel All India Chess Championship.

Environment Week was celebrated for 2nd June, 2014 to 6th June, 2014.

Inter-house Essay Writing competition was held for Grades 5, 6, 7 & 8 on 2nd June, 2014

The results are as follows:

1st   Shriya 5C     Blue house
1st Anirudh 6C     Yellow house
1st Bhoomika 7D    Blue house
1st ChaitraRadhakrishna   – 8B     Blue house

Inter-house competitions were held on 6th June, 2014 for Grades 5 & 6 – Best out of Waste and Grades 7 & 8 – Collage or Poster making.

The results are as follows:

1st Afreen 5C     Green house
1st Avishkar 6D    Blue house
1st DhritiKadam 7D    Red house
1st Alfisha C 8A     Blue house

Priyanka Raghu of Grade 7 secured 1st position in Inter-Presidency Elocution Competition held at PSBS on 13th June, 2014.

Inter-house Pick and Speak contest was held by English department as a part of Literary Week.

The results are as follows:
Grade 6

1st Anirudh 6C     Yellow house
2nd Karthik 6A     Green house
3rd MerinScaria 6B     Red house

Grade 7

1st Himamshu 7C     Green house
2nd Ashish 7A     Yellow house
3rd   Sashwath 7A     Red house


Grade 8

1st Soujanya 8B     Blue house
2nd Varun 8D    Red house
3rd AniketManda 8A    Green house

Inter-house Senior Boys Football match was held on 14th June, 2014.
The results are as follows:

1st Yellow house
2nd Green house
3rd Red house
4th Blue house

Inter-house Senior Boys Basketball match was held on 14th June, 2014.

The results are as follows:

1st Yellow house
2nd Blue house
3rd Red house
4th Green house

Inter-house Senior Girls Basketball match was held on 14th June, 2014.
The results are as follows:

1st Blue house
2nd Yellow house
3rd Red house
4th Green house

Inter-house English debate was held as a part of Literary week on 21st June, 2014.
The results are as follows:

1st Raksha Grade 10    Red house
2nd Swathi Grade 10    Green house
3rd SaiKishan Grade 9     Blue house

Vaishnavi of Grade 5 secured 3rd position in the Inter-Presidency Spell Bee Competition held in St. Paul’s English School on 27th June, 2014.

The newly elected cabinet for the academic year 2014-15.

Achievements: Inter-School for the month of July, 2014

‘Vistal 2014’ Literary Competitionwas held in Innisfree House School on 3rd and 4th July.

The following are the winners from Grade 5

1. Noor Fathima 1st Prize in Hindi debate
2. Vijeth S. Bhat 1st Prize in Kannada Elocution
3. PrajwalSkanda 2nd Prize in Hindi Elocution
4. Aashish Kumar 2nd Prize in Hindi Debate
  • Raksha of Grade 10 secured 1st runner up (best speaker) and Swati Iyer of Grade 10 secured 2nd runner up in the “Frank Anthony Memorial ICSE: Indian Certificate of Secondary Education: Indian Certificate of Secondary Education: Indian Certificate of Secondary Education: Indian Certificate of Secondary Education: Indian Certificate of Secondary Education Inter-School Debate” held in AcharyaPathsala Public School, N.R. Colony on 11th July.
  • Ayesha Nasir of Grade 6 secured 1st prize in Presidency Challenge Elocution-Poem held in Nimhan’s Auditorium on 23rd July. This is the 3rd consecutive year that we have won the 1st prize in Elocution at the Presidency Challenge.
  • Priyanka Raghu of Grade 7 won the 3rd place in Talk-in-TimeCompetition and ShashwanthAiyappa of Grade 7 wonthe 2nd place in Spell-Bound, at a Literary Fest, Engenius held at NPS Indiranagar on 25th July
  • At the Horlicks Wizkids,held at GyanaJyoti Auditorium, Central College on 25th July, Pooja, Sashrika and Sampreeth won the 1st place in “I Search”, Akash Reddy won the 1st place in Wizkid Got Talent, Aamukta won the 1st place in Hairstyle, ParvathyAjit won the 1st place, Gowri won the 2nd place and Pratham won 3rd place in Drawing, Chelsi won the 3rd place in Hairstyle.

Achievements: Inter-House for the month of July 2014

  • The Inter-house Junior Boys Football Tournamentwas held on 9th July and the winners are as follows:

1st Place       –        Green House                   3rd Place      –        Red House
2nd Place      –        Blue House                     4th Place      –        Yellow House

  • Krithi M.S. of Grade 8B [Red house] won the 1st place, Shashwath of 7A won the 2nd place and Krithi M.S. won the best speaker in the Inter-house Verbattle-1held on 11th July.
  • Harini Shree of Grade 5B won the 1st place and TejasPatil of Grade 5C won the 2nd place, MerinScaria of Grade 6B won the 1st place and Shikha Nair of Grade 6C won the 2nd place, Shifa&Lokesh of Grade 7B won the 1st and 2nd place respectively, Sara Joseph of Grade 8B won the 1st place and SaiSampreeth of Grade 8A won the 2nd place, Bhavadharini of Grade 9C won the 1st place and Deeksha of Grade 9A won the 2nd place in the Creative Writing Competition, held on 11th July.
  • Inter-house Dramaticswas held on 19th July for Grades 7, 8 & 9. The winners are Red house – 1st Place, Yellow house – 2nd Place and Blue &Green house shared 3rd place.


Horlicks Wizkid – Winners

Name Event Position
Akash Reddy Wizkids Got Talent First
Pooja and Sampreet Search First
Aamuktha Hairstyle First
Chelsi Hairstyle Third
Parvathi Drawing Second
Gowri Drawing Second
Pratham Drawing Third

N.P.S. Engineers English Literary Fest – Winners (40 / 50 schools)

Name Event Position
Priyanka Raghu Talk-in-time Third
Shashwath Spell Bound Second

Achievements: Inter-School for the month of August, 2014

  • Aymen&PranavPradeep won the 1st Prize in Quiz competition, Amukta Reddy, Chelsi, SaiKarthik won the 1st Prize in Potpuri, Swati Iyer of Grade-10 won the 1st Prize, Raksha of Grade-10 won 2nd Prize &SaiKishan of Grade-9 won the 3rd Prize in SamuhaCharcha (G.D) held in MES Kishan Kendra, Malleswaram on 02nd Aug’14.
  • In the Lawn Tennis Tournament, held in Sarla – Birla Academy organized by KISA on 1st and 2nd August, Pratibha won 1st Prize in Singles, Pragathi & Pratibha won 1st Prize in Doubles.
  • In the Lawn Tennis Tournament, organized by Top Spin academy on 2nd and 5th August, Pragathi won the 1st prize in Singles,Pragathi&Pratibha won the 1st runners up prize in Doubles.

Varun, Bavadharini, Raksha participated in Vodafone (Derek O’ Brien) Quiz held in Cathedral school on 04th Aug’14 and we won the 1st Runners up prize

Achievements: Inter-School for the month of August, 2014

  • Aymen&PranavPradeep won the 1st Prize in Quiz competition, Amukta Reddy, Chelsi, SaiKarthik won the 1st Prize in Potpuri, Swati Iyer of Grade-10 won the 1st Prize, Raksha of Grade-10 won 2nd Prize &SaiKishan of Grade-9 won the 3rd Prize in SamuhaCharcha (G.D) held in MES Kishan Kendra, Malleswaram on 02nd Aug’14.
  • Raksha&SaiAshish won the 1st Runners up Prize in KISA Quiz held in Mitra Academy on 09th Aug ’14.
  • At the Fest held in Daffodils English School on 20th Aug ’14, Swati Iyer, Aishwarya, Siddhant won the 1st Prize in Dumb Charades, Swati &RishabJaisimha won the 2nd Prize in Debate, AnanyaRao won the Prize in Creative writing, PranavPradeep&Aymen won the 4th Prize in Quiz.
  • At the Clarence Annual Fest, held in Clarence High School, the following won prizes:

 

  1. Swati Iyer, Aishwarya and Vignesh of Grade-10 won 1st Prize in Dumb Charades
  2. Akash Reddy of Grade-10 and Karthik of Grade 9 won 2nd Prize in Technocrat
  3. Raksha of Grade-10 won 2nd Prize and SaiKishan won 3rd Prize in Public Speaking and PSRTN won overall 1st Prize in Public Speaking.
  4. PSRTN won 3rd Prize in Western Dance.
  5. Charitra of Grade-8 won 1st Prize in Essay Writing.
  6. Bhavadhari, Chelsi&Madurita won 2nd Prize in Script Writing.
  7. Nikita, Rida and Niba won 3rd Prize for Vegetable Carving.